Jaki wybrać rower dla dziecka?
Na stronie internetowej, jak również w samym salonie Blue Sport, znaleźć można wiele modeli rowerów przeznaczonych dla dzieci. Różnią się one od siebie nie tylko wyglądem czy kolorem, ale również budową, w tym ustawieniem ramy, czy dodatkowym wyposażeniem. Szczególnym przypadkiem jest tzw. rowerek biegowy, pozbawiony układu napędowego. Widząc tak szeroki wybór, nietrudno wpaść w dylemat, czym kierować się, wybierając pierwszy lub kolejny jednoślad dla dziecka.
Rowerek biegowy
Najważniejszym kryterium doboru roweru powinna być wysokość malucha. W pewien sposób jest ona związana z wiekiem, jednak nawet pomiędzy równolatkami można spotkać się ze znaczącymi różnicami wzrostu, dlatego on jest decydującym czynnikiem podczas zakupu. Wspomniany już rowerek biegowy, w którym nie ma układu napędowego i dziecko musi odpychać się nóżkami, by pojazd ruszył, przeznaczony jest dla najniższych (najmłodszych) pociech, liczących ok. 80 – 110 cm wzrostu. Zwykle odpowiada on 2 – 4 latom. Jest to idealny wybór, jeśli chcemy przyzwyczaić dziecko do jazdy na „dwóch kółkach”, w tym utrzymywania równowagi, skręcania i hamowania. Drugą zaletą rowerku biegowego jest jego mała waga, która zarówno ułatwi poruszanie się maluchowi, jak i nie obciąży rodziców, gdy zostaną zmuszeni do noszenia pojazdu.
Rower z pedałami
Kolejnym krokiem powinien być wybór roweru z pedałami. Mniejszy, dziecięcy, jest dostosowany do wzrostu wynoszącego od ok. 95 do ok. 120 cm, co zwykle odpowiada wiekowi od 4 do 8 lat. Rowerek taki może być wyposażony w koła o dwóch rozmiarach: 16- lub 20-calowe, przy czym większe lepiej wybierać dla wyższych dzieci, lepiej oswojonych z poruszaniem się na jednośladzie. Warto przy tym zadbać o taki dobór ramy, by dziecku było jak najwygodniej – dobrym rozwiązaniem mogą czasem okazać się małe lub damskie ramy, ułatwiające wsiadanie i zsiadanie. Dzieci, które nie są przyzwyczajone do poruszania się na „dwóch kółkach”, mogą też potrzebować bocznych kółeczek, pomagających utrzymać równowagę.
Rower na poważnie
Trzeci rower, nieco większy, który można nazwać juniorskim lub „komunijnym”, odpowiedni jest dla dzieci o wzroście od 120 do 145 cm, czyli około 8 – 12 roku życia. Jest on wyposażony w koła 24-calowe, zwykle również w przerzutki oraz odwzorowuje dwa podstawowe typy roweru dla dorosłych: górski i miejski. Często spotkać można także ramy damskie i męskie, zwykle podkreślone również przez kolorystykę, która dla dziewczynek utrzymana jest w bardziej pastelowych barwach. Wybierając rower juniorski warto zadbać jednak nie tylko o to, by podobał się dziecku, ale również, by był lekki i posiadał kilka dodatkowych elementów, takich jak błotniki czy nóżka.
Dzieci, które mają ponad 145 cm wzrostu, mogą stać się użytkownikami rowerów „dla dorosłych”, na kołach od 26 cali. Niezależnie jednak od tego, jak wysokie jest dziecko i jaki pojazd zostanie dla niego wybrany, należy ostrzec przed kupowaniem pojazdu w markecie czy na bazarze. Niejednokrotnie są to modele wykonane z cięższych lub gorszej jakości elementów, co przekłada się na niski komfort jazdy i uszkodzenia. Znacznie lepiej jest wybrać pojazd w dobrym sklepie rowerowym, skąd zarówno rodzice, jak i dzieci, wyjdą zadowoleni, a rower posłuży im przez długi czas bez problemów.